Home

The Club

The Breed

Health

Results

Our use of cookies

This website uses cookies for analytics, these contain no personally identifiable information. By using this website you agree that we can place these types of cookies on your device.


Contact Us

president@gordonsetterclubofscotland.co.uk

vp@gordonsetterclubofscotland.co.uk

secretary@gordonsetterclubofscotland.co.uk


Copyright Gordon Setter Club of Scotland 2018 - All rights reserved

Home The Club The Breed Events Results 2019 Results Archive Health Useful Information

 CRITIQUE


Field Trial Dog or Bitch : No entries

Special Vintage Dog or Bitch  3

1. Danks  Liric Tuxedo Junction

2.George-Plunkett  Melkinmere Elterhow

3.Gunnery  Beminah Sweet Dreams

Veteran Dog 4

1. Ness Ch Liric Souvenir   Best Veteran

2. Miller Brookes Shadow Mover

3. MacGregor Somerled Glen Urquart

Res. Shields Florcott Inchtavannach Lad

Puppy Dog  : 7

1.Miller Liric Just The Ticket  Best Puppy

2.Miller &  Bell Balnakeil Beinn Carradail Of Blairbelles

3. Smalley Paradise Scots Blaeberry For Glenmoss

4. Yates Gailiech Barmstonson

Junior Dog: 4

1. Millar & Scobie Yennadon Calvay

2. Danks Colquhally Major Tom

3.  Millar & Bell Balnakeil Beinn Carradail Of Blairbelles

Res.  MacGowan  Lainnireach Pride

Yearling Dog : 2

1. Millar & Scobie Yennadon Calvay

2. MacGowan Lainnireach Pride

Novice Dog : 3

1.Knight Benbuie Thorntree

2. MacGowan Lainnireach Pride

3. Beese Hernwood Xmas Drummer At Ashheys

Graduate Dog :

No Entries

Post Graduate Dog:  

No Entries

Mid Limit Dog :  5 ( 1 abs)

1.Miller  Rhum Night Legend ShCM

2. Hill  Liric Liquid Gold At Somerled

3. Millar Yennadon Benriach

Res. Danks Kintalis Winter Ice Diamond

Limit Dog : 4  (1 abs)

1. Hall Melview Moving Time JW Reserve Best Dog

2. Warren Benbuie Secret Agent JW

3. George-Plunkett Melkinmere Hallinhow

Open Dog : 3

1. Harker Hernwood Achilles At Ettrick JW  Best Dog

 2. Ford Sh Ch Liric Fusilier With Shillay JW ShCM ShCEx

3. Munro Hernwood Man O’War From Dulmaur


Veteran Bitch 4 ( 2  abs)

1. Graylacier Princess Sophia At Pollyspark RL2

2. Clohass Caolair At Blairbelles

Puppy Bitch : 5  ( 1 abs)

1.Harrison  Paradise Keeping Thyme

2. Yates Gailiech Barmstondottir

3. Green Balnakeil Creag Na Caillich

Res.  Bage  Amscot Triple Gin At Maymeral

Junior Bitch  3

1. Caulfield  Colquhally Tickled Pink

2. O’Kelly & Hancock Lainnireach Original Tonic

3. McNeil  Woodland Hoppers Evening Star Over Barrabrae (Imp HRV)

Yearling Bitch : 3

1. Hall Melview Phoenix

 2. O’Kelly & Hancock Lainnireach Original Tonic

3. McNeil  Woodland Hoppers Evening Star Over Barrabrae (Imp HRV)

Novice Bitch 3  (1 abs)

1. Caulfield Colquhally Tickled Pink  Best Novice

2. Lloyd  Yennadon Caol Ila Of Myreside.

Graduate Bitch  4  (1 abs)

1. Hall Melview Phoenix  Best Bitch and Best In Show

2.Lloyd  Yennadon Caol Ila Of Myreside.

3.Millar Balnakeil Carn An Criche  Abs : Benbuie Quantum Of Solace

Post Graduate Bitch : 5

1. Marsh Lignum Black Lightning At Kilnrae Reserve Best Bitch

2. Smith Clacorick Scottish Lilt

3. Pearce  Mosscript Caol Ila At Ardnadam

Res.George- Plunkett Melkinmere Inglewoodhow

VHC. Millar Balnakeil Carn An Criche  Mid Limit Bitch  4 (2 abs)

1. Smith Clacorick Scottish Lilt

2. Yates  Dunfionn Sanda For Gaileach JW

Limit Bitch 3

1.  Harrison Paradise Final Fantasy

2. Beese  Lainnireach Liberty Bell At Ashheys

3. Slaughter Cairacailie Night Of Love With Ordett JW

Open Bitch : 2

1.Williams  Longrow I Love To Boogie JW

2. Green  Lignum Miss Mossberg For Balnakeil

Progeny : 2 (1 abs)

1. Green Lignum Miss Mossberg For Balnakeil

Brace: 2

1. Miller                                                2. Beese


Open Show 2019                                                              Judge: David Alcorn ( Lourdace/Rutilus)



Best In Show : Hall’s  Melview Phoenix

Reserve Best In Show : Harker’s  Hernwood Achilles At Ettrick JW

Best Opposite Sex : Harker’s   Hernwood Achilles At Ettrick JW

Best Puppy :  Miller’s Liric Just The Ticket

Best Veteran:  Ness’s Ch Liric Souvenir