Home

The Club

The Breed

Health

Results

Our use of cookies

This website uses cookies for analytics, these contain no personally identifiable information. By using this website you agree that we can place these types of cookies on your device.


Contact Us

president@gordonsetterclubofscotland.co.uk

vp@gordonsetterclubofscotland.co.uk

secretary@gordonsetterclubofscotland.co.uk


Copyright Gordon Setter Club of Scotland 2016 - All rights reserved

Home The Club The Breed Events Results Health Useful Information

MINOR PUPPY DOG - 2

1. Edmeades Cromasaig Dazzling Edition

2. Bennett Hernwood Top Gear


PUPPY DOG - 4

1. Sandiford & Lewis' Benbuie Rock On

2. Green Balnakeil Beinn a'Chroin

3. Bennett Hernwood Top Gear


JUNIOR - 5

1. Hopkins Graylacier Celtic Charm

2. Sandiford & Lewis Benbuie Rock On

3. Green Balnakeil Beinn a'Chroin


YEARLING DOG - 5

1. Hopkins Graylacier Celtic Charm

2. Hill & Muckle Somerled Glen Nevis

3. MacGregor Somerled Glen Urquart


NOVICE DOG - 4

1. Hopkins Graylacier Celtic Charm

2. Green Balnakeil Beinn a'Chroin

3. Sheilds Florcott Inchtavannach Lad


UNDERGRADUATE DOG - 4

1. Sandiford & Lewis Benbuie Rock On

2. Bennett Hernwood Top Gear

3. Sheilds Florcott Inchtavannach Lad


GRADUATE DOG - 1

1. Graham Clohass Kiliecrankie


POST GRADUATE DOG  - 5

1. Frew's Dunfionn Portsoy

2. Grahams Clohass Killiecrankie

3. Smiths Glenkinchie Soul Drifter


MID LIMIT DOG - 4 (2 abs)

1. Alcorn, Crowther, Baddeley & Swan Lourdace Fulcrum Best Dog in Show

2. Pearce Ardnadam Red Kite  


LIMIT DOG - 10 (2 ABS)

1. Horler Lourdace Stable Lad at Rackens ShCM

2. Millar Lainnireach Highland Way

3. Craddock Dunfionn Nave


OPEN DOG - 3 (1 abs)

1. Ness Boyers Strauss ShCM

2. Halliday ChYennadon the Druid JW


VETERAN DOG  - 4 (1 ABS)

1. Horlers Aldabrook Morning Glory at Rackens ShCM

2. Hill Kintalis Total Stardom

3. Kerr Carrochan Dark Storm


SPECIAL VINTAGE  DOG - 1

1. McKnight ShCh Shannas Wavedancer of Tarcouler ShCM


FIELD TRIAL - 1

1. Smith Yennadon Carrick of Clacorick


SPECIAL BEGINNERS DOG - 3

1. Hopkins Graylacier Celtic Charm

2. Miller Brookes Shadow Mover

3. Yates Mosscript Balmenach

MINOR PUPPY BITCH - 4

1. Clark Flyin Aurora

2. Macara Cromasaig Bedazzled

3. Cuthberson Forester's Xquisite Lady of Dartmoor at Lainnireach (Imp Deu)


PUPPY BITCH - 5 (2 abs)

1. Frew Dunfionn Rysa

2. Cuthbertson Foresters Xquisite Lady of Darkmoor at Lainniereach (Imp Deu)

3. Sandiford & Lewis Lochroacia Cashel Escape


JUNIOR BITCH - 3

1. Dunfionn Rysa Best Puppy in Show

2. Roberts Cairacailie Devoted

3. Williams Longrow's I love to Boogie


YEARLING BITCH - 3

1. Roberts Cairacailie Devoted

2. Badger Muckpup's Aramiss

3. Williams Longrow I love to Boogie


NOVICE BITCH 6 (1 abs)

1. Frew Dunfionn Rysa

2 Sandiford & Lewis Lochroacia Cashel Escape

3. McQuillan Dunfionn Quean


UNDERGRADUATE BITCH - 3 (1 abs)

1. Williams Longrow I Love to Boogie

2. Mcquillan Dunfionn Quean


GRADUATE - 2

1. Williams Longrow I love to Boogie

2. Sinclair Laurelhach Dress to Impress for Siochail


POST GRADUATE BITCH - 12 (4 abs)

1. Clark Clohass Leezie Lindsay

2. Smith Yennadon Fairisle of Clacorick

3. Smith Glenkinchie Soul Star


MID LIMIT BITCH - 3

1. Ackerley-Kemp Yennadon Mallin

2. Caulfield Hernwood Black Pearl

3. Pearces Ardnadam Willow Grouse


LIMIT BITCH - 9

1. Frew Dunfionn Nethy

2. Clark Clohass Calavie

3. Thomas Glynderys Gwennol JW


OPEN BITCH - 5 (2 abs)

1. Sandiford & Lewis ShCh Herwood Calypso Goddess JW ShCM

2. Frew  ShCh Dunfionn Neave

3. Clark ShCh Dunfionn Onich of Clohass


VETERAN BITCH - 6 (2 abs)

1. Frew ShCh Dunfionn Amethyst

2. Cuthbertson Gaidheal Tosca of Lainnireach


SPECIAL VINTAGE BITCH - 2 (1 abs)

1. Mcerlean Suilvenmhor Sunna of Carrochan


FIELD TRIAL BITCH - 2

1. Osborn Boyers Scarlatti JW Best in Show

2. Ackerley-Kemp Yennadon Time for Daisy


2014 Championship Show (May), Alva. Judge: Maureen Justice